Top 9 plášťů na váš gravel bike ( štěrkolet )

Jízda na gravelu dokáže být neuvěřitelně zábavná. Samotnou jízdu na gravelu krásně a výstižně vystihuje text od skupiny Mig 21 a jejich skladba malotraktorem. Jen kola zdolají výmoly, pálím to lesem po poli, lán pole mizí pod koly, z kopce to ale vosolím.

Cestou necestou, polem ne polem, jedu co to dá, se svým malotraktorem (šterkoletem). Určitě takto přesně si užívá každý vlastník gravel biku neboli šterkoletu.

Štěrkolet či štěrkáč se gravelu říká hlavně pro skvělé jízdní vlastnosti v nejrůznějších podmínkách. Jedním z nejdůležitějších dílů skládačky právě u gravelů jsou nepochybně pneumatiky.

Tyto specifické pláště obohatili svět cyklistiky zcela určitě. Bez nich by byl svět cyklistiky o něco chudší. Každý nadšenec do gravelů vám řekne, že tento druh plášťů na trhu bez pochyby chyběl.

Bohužel univerzální plášť na každý povrch zkrátka neexistuje, jelikož je každý cyklista trochu jiný i má jiné požadavky na pláště samotné. Zkrátka najít ty správné pláště je tak trochu výzva. Nicméně věříme, že z tohoto seznamu si vybere úplně každý.

Mrkněte také na článek o elektrických šterkoletech zde

Maxxis Rambler Exo TR

Rambler byl první plášť Maxxisu do světa gravelových pneumatik. I přes první model stejně Maxxis dokázal, kdo je tu král na trhu pneumatik. Rambler jsou určeny pro jízdu na štěrku, jenž skvěle dostojí svému účelu s fantastickou jízdou a dobrou ochranou proti defektu. Maxxis Rambler je také podstatně lehčí než mnoho jeho konkurentů zde. 

Pláště jsou velmi pružné a snadno se odvalují na nerovných cestách. Se 40mm pláštěm nahuštěním až na luxusní 55psi je výsledná jízda lehká, pohodlná až téměř dokonalá. Hustý centrální vzorek je zešikmený pro minimalizaci valivého odporu na tvrdém podkladu.

Boční vzorek pak dodává předvídatelné chování na různých typech povrchu. Zatímco udávaná šířka je 40 mm, skutečné měření v testech bylo menší než publikovaná šířka, což z něj dělá dobrou volbu pro jezdce, kteří používají cyklokrosové kolo nebo gravel bike s omezenou šířkou rámu.

Tubeless-ready (bezdušová)

Ochrana: EXO Protection

Hmotnost: 375g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Maxxis Rambler


 

Pirelli Cinturato Gravel

Plášťě Pirelli Cinturato M jsou jedny z nejlepších a nejvšestrannějších pneumatik pro gravel za sucha i za mokra, se super přilnavostí a skvělou ochranu proti propíchnutí. Pirelli vytvořilo vlastní gumovou směs, která umožňuje lepší výkonnost a přenos energie s menším úsilím při jízdě na asfaltu, šotolině nebo v agresivnějším terénu.

Vysokopevnostní tkaná nylonová tkanina TechWALL pokrývá plochu od patky k patce, pro přidanou ochranu proti proříznutí a propíchnutí. Pevná, zesílená bočnice pomáhá pneumatice udržovat tuhost při nižších tlacích, a zároveň poskytuje efektivnější přenos energie pro snížení valivého odporu.

Běhoun pláště má široce rozmístěné, hranaté výstupky s hladší středovou linií, které vyvažují valivý odpor na hladkém povrchu s výbornou přilnavostí i v místech, kde jsou stezky náročnější.

Tubeless-ready (bezdušová)

Konstrukce: 127tpi, TLR

Doporučená šířka ráfku: 23C

Ochrana: TechWALL Gravel

Hmotnost: 485g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Pirelli Cinturato Gravel


 

Bontrager Gr1 Team Issue

Bontrager GR1 Team Issue je brilantní všestranná pneumatika nejen na štěrk. Tyto gravel pláště vynikají nejlépe v pevném a rychlém terénu. Pružné lehké nylonové vložky Bontrager’s Inner Strength chrání bočnice. Běhoun obsahuje pryžové směsi s tvrdostí 60a a 52a 

Zaoblený tvar Bontragerů jim poskytuje úžasně konzistentní ovladatelnost s předvídatelnými přechody ze vzpřímené polohy do jakéhokoli úhlu zatáčení. Stovky malých, mělkých, šikmých dezénových bloků se zakousnou do každého povrchu pro jistou přilnavost v sypkých a suchých podmínkách.

Rychlé a spolehlivé držení stopy v zatáčkách bez ztráty trakce. Mají mnohem nižší valivý odpor, takže můžete jezdit s mnohem nižším tlakem a přitom se rychle odvalovat. Skvěle jedou také po asfaltu, kde nedochází bzučení. Jedná o jedny z nejlepších plášťů na gravel.

Tubeless-ready (bezdušová) 

Ochrana proti propíchnutí

Hustotou vláken: 120 TPI

Hmotnost: 420g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Bontrager Gr1 Team Issue


 

Continental Terra Speed

Continental Terra Speed ​​je rychle se odvalující pneumatika, která má skvělou přilnavost, rychlost i odolnosti proti propíchnutí. Vykazuje skvělé vlastnosti při jízdě na asfaltu, šotolině ve smíšeném terénu. Do vínku dostali ty nejlepší technologie značky Continental, jako je směs BlackChilli se skvělými jízdními vlastnostmi.

Terra Speed ​​spojuje 3vrstvý plášť 180 TPI ProTection, vypůjčený z řady pneumatik Continental pro horská kola, kde je i výborná ochrana proti defektu. Konstrukce pláště vychází z kevlarové patky a velmi vysoké hustoty vláken s TPI na bočnici 3/180 a 4/240 pod běhounem.

Hmotnost pláště ve verzi 40-622 je 460 g. Pokud jde o opotřebení, s Terra Speeds bylo v testech najeto přes 3 500 km. Pokud však pravidelně jezdíte přes kameny a kořeny, v bahně či v mokru, doporučujeme vám zvolit robustnější pneumatiky. 

Tubeless-ready (bezdušová)

Konstrukce: 3vrstvý plášť 180 TPI ProTection

Ochrana: TechWALL Gravel

Hmotnost: 460g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Continental Terra Speed


 

Schwalbe G-One R

Schwalbe G-One R je šotolinová závodní pneumatika optimalizovaná pro asfalt a lehký šotolinový terén. Pneumatiky poskytují hladkou i rychlou jízdu s velmi malým valivým odporem. S ohledem na nízký valivý odpor a lehkou konstrukci se Schwalbe G-One nejlépe hodí pro šotolinové vyjížďky na zpevněných polních cestách, tedy na velmi tvrdém povrchu

Profil Boomerang má vynikající trakci i ideální chování v zatáčkách. Díky kostře z 67 TPI opletu a kevlarové patce v sobě kombinuje možnost bezdušového použití. Úhlové boční výstupky vzorku pláště vytvářejí ve spojení s konstrukcí Super Race co možná nejlepší přilnavost v zatáčkách.

Schwalbe tvrdí, že jeho vysokopevnostní tkanina MicroSkin je vulkanizovaná do pryže pro menší ztráty vzduchu a větší odolnost proti propíchnutí. Zatímco prvnímu prohlášení můžete věřit, druhé je velmi nadnesené. Pokud vaše já hledá stále nové cesty, bude lepší osadit vašeho gravela plášti, jelikož v prozkoumávání neznámých cest budete s G-One R pravidelně lepit.

Tubeless-ready (bezdušová)

Konstrukce: Boomerang

Ochrana: tkanina MicroSkin

Hmotnost: 520g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Schwalbe G-One R


 

Kenda Flintridge Pro

Pneumatiky Kenda Flintridge Pro získaly svůj název podle regionu v Kansasu, kde se koná nechvalně známý štěrkový závod Dirty Kanza. Tento náročný závod dokáže pořádně prověřit nejenom vaši fyzičku, ale hlavně pláště. Pneumatiky musí být nejen rychlé, ale i dostatečně odolné proti propíchnutí.

Kenda Flintridge Pro tyto faktory splňují na výbornou. Pokud jde o ochranu proti propíchnutí, Kenda k tomu používá „SCT“ (Sidewall Casing Technology) , aby dokázala udržet defekty na uzdě. Takto můžete jezdit dokonce i s pouhými 40 psi na přední i zadní pneumatice.

To je jeden z největších benefitů této pneumatiky, že umožňuje ježdění s velmi nízkým tlakem. Pokud se zajímáte o gravelové závody, určitě mrkněte na tento velký článek určený začátečníkům.

Tubeless-ready (bezdušová)

Konstrukce: Technologie L3R

Ochrana: SCT (Sidewall Casing Technology) 

Hmotnost: 512g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Kenda Flintridge Pro


 

Michelin Power Gravel

Pneumatiky Power Gravel od Michelinu se vyznačují velmi nízkým valivým odporem, mělkým profilem s opakujícím se šípovým dezénem. Technologie B2B protek a X-Miles compound prodlužuje životnost pláště, ale umožňuje těmto plášťům výborné jízdní vlastnosti při jízdě na silnici, štěrku i v horším terénu.

Pokud s nimi pojedete na kluzkém blátě, tak i zde si vedou překvapivě dobře. Samozřejmě za předpokladu, že nejedete po prudké bouřce. Pokud vaše vyjížďky obsahují hodně silného bláta, bude vhodnější mrknout na variantu Michelin Power Cyclocross Mud. K dispozici jsou od šířky pro cyklokros 33 mm až po mohutných 47 mm pro kola 700c.

Vyztužené patky poskytují dokonalou ochranu, která kompletně chrání celý oplet pláště i v náročném terénu. Odolnost proti proražení je zde opravdu vynikající. 

Tubeless-ready (bezdušová)

Konstrukce: X-Miles Compound

Ochrana:  Bead 2 Bead Protek

Hmotnost: 590g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Michelin Power Gravel


 

Wtb Riddler Sg2

Riddler je velice populární středoprofilová pneumatika od amerických gravelových průkopníků WTB (Wilderness Trail Bikes). Dobrý kompromis mezi přilnavostí, objemem a valivým odporem, zaručuje skvělou jízdu v mnoha terénech. Ihned po uvedení do prodeje se stal tento model Riddler oblíbený u mnoha bikerů z celého světa.

Asfalt, štěrk. písek, Riddler jde bez problému z jednoho povrchu na druhý a dokonce poskytuje působivou úroveň přilnavosti na více technických úsecích. Díky hustě rozmístěním postranním výstupkům, si i v zatáčkách zachovává dobré vedení směru. Vaše jízda tak bude rychlá a jistá.

Nízká hmotnost pláště WTB Riddleru přispívá k lepší akceleraci vašeho kola. Plášť má kevlarovou patku a lze ho použít i jako bezdušový. Ochrana plášťů SG2 kromě nízké hmotnosti zajistí i skvělou ochranu proti proražení a defektu. Tyto pláště mají vysokou hodnotu 120 TPI – neboli počet vláken na 1 palec (threads per inch), která vyjadřuje hustotu vláken v kostře pláště.

Tato nová ochranná vrstva je lehká a obsahuje ultratenkou nylonovou vložku, která kryje celou plochu pláště od patky k patce. Vy tak můžete vyrazit na jakýkoliv povrch bez obavy z proražení.

A o kolik jsou nové pláště s SG2 odolnější? Laboratorní testy ukazují, že přidání ochranné vrstvy SG2 poskytuje o 33% lepší ochranu bočnic plášťů a o 17% lepší ochranu běhounu než standardní pláště s 60 TPI bez SG2.

Tubeless-ready (bezdušová)

Ochrana: SG2 

Hmotnost: 545g +/- podle modelu

Mrknout na cenu pláště Wtb Riddler Sg2


 

Tufo Thundero

Model Thundero od české značky Tufo, si za půl roku od prodeje stihl získat mnoho spokojených zákazníků i ocenění Editrs choice od věhlasného cyklistického magazínu Bike Rumour. Těm, kterým tato česká značka nic neříká, by měli maximálně zbystřit. Primárně se Tufo zaměřuje na vývoj a výrobu galusek.

Nicméně v jejím portfoliu najdete samozřejmě i další kategorie pneumatik, včetně gravelových plášťů. Konkrétně to jsou Swampero ,Speedero a již zmíněný model Thundero. Tento plášť je o něco univerzálnější než model Speedero, který se již podle názvu zaměřuje na rychlost.

Tufo Thundero vyniká především excelentním gripem, skvělou ochranou proti defektu i výbornou pořizovací cenou, jenž má i vysoký kilometrový nájezd. Celý plášť je skvěle navrstvený.

Konstrukce kostry o vysokém počtu jemných vláken spolu s měkkou běhounovou směsí vyžehlí jakýkoli povrch a brání odskakování pneumatiky na nerovnostech. Za zmínku stojí i nízká váha, která je u verze 36-622 (700x36C) pouhých 390g.

Tubeless-ready (bezdušová)
Konstrukce: kordová a jubena vrstva
Ochrana: jubena
Hmotnost: 390g +/- podle modelu

tufo pláště na gravel

Mrknout na cenu pláště Tufo Thundero

Send this to a friend