Povinná výbava na Elektrokolo pro děti i dospělé

S přibývajícími teplotami začíná narůstat počet cyklistů na pozemních komunikacích. Jestli jste
už několikrát na e-kole byly projet, je dobré pro příště vědět, že i na elektrickém kole musíte mít povinnou výbavu.

Povinná výbava je pojem skloňovaný nejvíce motoristy, jelikož každý držitel řidičského průkazu na automobil ví, že v autě je s sebou potřeba vozit lékárničku, vestu, trojúhelník. Bohužel většina cyklistů však vůbec netuší, že je tomu i v případě jízdních kol i elektrokol.

Nutno je ale uvést, že pokud by všichni výrobci kol i elektrokol, vyráběli svá kola podle daných stanov, nemohlo by se pak žádnému cyklistovi stát, že mu bude při kontrole policií udělena pokuta. Cyklista-stka s pokutou na krku, se bude určitě divit, kdo s tím zase přišel.

Pokud si teď říkáte, že to je jenom další buzerace, můžeme vás uklidnit, že vám může povinná výbava, a nejenom vám, ve spoustě situacích zachránit život. Právě proto začneme tím nejdůležitějším a tím je samozřejmě cyklistická přilba.


Přilba na kolo pro děti i dospělé

Pokud máme připomenout zákon č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
pak ten říká: „cyklista mladší 15let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Helma musí mít odpovídající velikost a na hlavě by měla dobře sedět. Učte vašeho potomka již od malička, že stejně jako funkční brzdy, patří ke kolu cyklistická helma. Nezapomeňte proto i Vy sami nosit při jízdě helmu.

Děti neradi nosí v něco v čem se necítí dobře. Pokud to třeba nemají jejich kamarádi, tak se mohou cítit trapně. Řekněte ale vašemu dítěti, že nosit cyklistickou helmu není žádná ostuda, ale projev zodpovědnosti i také povinnost.

Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Vysvětlete jim, proč mají helmu při jízdě na kole nosit a čemu tím předcházejí. Velkou pozornost věnujte výběru helmy. Dítě by si mělo helmu samo vyzkoušet. Důležité je také vnímat, která helma se dítku líbí. Chceme přeci, aby dítě helmu nosilo s radostí.


Viditelnost elektrokola

Je potřeba mít na paměti hlavní zásady. Vaše elektrokolo musí být dobře vidět pro všechny ostatní účastníky silničního provozu a vy samozřejmě taktéž. Součástí povinné výbavy jsou odrazové a reflexní prvky. Bílé světlo patří dopředu, červené dozadu.

Přední i zadní odrazky mohou být nahrazeny odrazovým materiálem podobných vlastností, který lze umístit i na jiné cyklodoplňky na podobném místě (např. na oděv, obuv apod.). Plocha těchto doplňků však nesmí být menší než 2 000 mm2, což odpovídá čtverci s délkou strany přibližně 4,5 cm.

Také můžete použít reflexní prvky, jako je třeba vesta. Pokud si v ní připadáte jako „polelář“, doporučujeme používat reflexní návleky. Ať už se jedná o návleky na kolo na boty, nohy nebo na ruce. Také lze vestu nahradit bez problémů samolepicími reflexními pásky.

Je důležité uvést, že tyto reflexní prvky nejsou brány jako povinná výbava, ale mnohdy pomůžou řidiči vás zaregistrovat daleko rychleji.


Brzdy elektrokola

Elektrokola musí být vybaveno dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovatelným ovládáním brzdového účinku. Je důležité vědět, že kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou.


Povinná výbava pro rychlá elektrokola

V případě, že rychlost nebo výkon elektrokola přesahuje limity stanovené normou EPAC, nejedná se dále o elektrokolo, ale o Motokolo (kategorie L1e-A), nebo Moped (kategorie L1E-B), na nějž se vztahují omezení daná vyhláškou Ministerstva dopravy (tedy povinnost provedení typových zkoušek, registrační značka, pojištění, helma a provoz pouze na komunikacích určených)


Shrnutí povinné výbavy 

Pro případ rychlé kontroly je nejlepší projít si jednotlivé body, kdy tak snadno zjistíte, zdali vše splňujete.


Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy

Přední odrazka bílé barvy

Zadní odrazka červené barvy

Oranžové odrazky na obou stranách pedálů

Oranžové odrazky na paprscích kol

Zaslepení konců řidítek zátkami u rukojetí

Zakončení ovládacích páček (brzdy, měniče převodu) musí být obaleny materiálem pohlcujícím energii

Matice nábojů kol, pokud nejsou křížové nebo rychloupínací, musí být uzavřené

Při jízdě za snížené viditelnosti musí být elektrokolo vybaveno


Vpředu světlometem bílé barvy

Vzadu svítilnou se zadním obrysovým světlem červené barvy

Zdrojem elektrického proudu z baterie, který nabíjí všechna světla.

Napsat komentář

Send this to a friend