Alarmující fakta nehod na kole a jak vybrat tu správnou cyklistickou helmu

Všichni víme, že cyklistika je úžasný sport. Přesto si mnoho z nás neuvědomuje, jaké hrozí při každém výjezdu nebezpečí. Pokud vás nikdy nepostihl žádný úraz, pak byste měli vědět, že v případě úrazu, je nejčastěji zasažena právě hlava.

Ve čtyřech z pěti případů pokud není cyklista vybaven helmou, končí tyto úrazy často fatálně.  Mezi nejčastější úrazy se jedná o frakturu lebky, nebo poranění měkké částí hlavy či poškození mozku. V roce 2018 bylo zraněno 2582 cyklistů. Podle této statistiky nemělo 46 usmrcených cyklistů v době nehody přilbu.

U cyklistů již přilbu nenosí, je 19× vyšší riziko úmrtí než u cyklisty, který na kolo bez ochranné přilby nesedne. Zákon sice ukládá povinnost, která přikazuje všem osobám mladším 18 let nosit za jízdy ochrannou přilbu. O plnoletých cyklistech se samozřejmě již zákon nezmiňuje.

Je tedy na každém, zda si helmu nasadí či bude riskovat nebezpečný úraz nebo dokonce smrt. Ačkoliv helma není pro dospělé v České republice povinná, pojišťovny můžou krátit pojistné plnění, pokud by se prokázalo, že by přilba bývala zmírnila rozsah zranění.

Nenošením přilby riskujete nejenom váš život, ale také dopad vašeho zranění na vaše blízké. Nemluvě o celkovém dopadu na rodinu. Možná si teď říkáte, že vám se to stát nemůže, jelikož jezdíte bezpečně. Vy možná ano, ale nikdy nevíte, kdy vás někdo sundá autem.

Podle výpovědí od zraněných, proč neměli před úrazem přilbu, většina odpovídala, že to vůbec nečekali. Další třetina cyklistů tvrdila pro změnu to, že je přilba moc drahá a raději investují peníze na svého kola, než do své vlastní bezpečnosti. Určitě si ji ale po úrazu koupí.

Zbytek cyklistů přišlo se zajímavou odpovědí, že jim přilba nesluší, a proto si ji nechtějí koupit. Nutno zmínit, že se jednalo především o ženy. Přilba jim prý zničí účes, umastí vlasy, a celkově se přilbou necítí pohodlně. Přitom je dnes na trhu taková škála cyklistických přileb, že se tomuto tvrzení musíme jenom zasmát.

Roušky ve městech, kde je veliká míra smogu a znečištění také donedávna nikdo nenosil, aby dotyčný nepůsobil jako blázen. Když jsou dnes nařízené od státu, nikdo se nad tím již nepozastavuje a vše již vnímáno zcela přirozeně. Přesto pro všechny takové máme tip na přilby od značky Yakkay.

Ta vyrábí od roku 2009 designově povedené cyklo přilby, které nerozeznáte od běžné pokrývky hlavy. Zde je několik modelů, které zakoupíte zde. Přitom tyto cyklo přilby nejenom že vypadají vzhledově bezvadně, splňují takové vysoké nároky na bezpečnost. Hlava se určitě mastit nebude, jelikož mají tyto přilby výbornou ventilaci vzduchu a také pohodlné usazení na hlavě.

Mrknout na ceny Yakkay helem

přilby na kolo od dánské značky yakkay

Rozdělení cyklistických přileb

V základu se cyklistické přilby rozdělují pro muže ženy a děti. Na trhu jsou také přilby s označením Unisex, což jsou univerzální přilby pro ženy i muže. Toto členění většině laických zákazníků stačí. Dámské cyklistické přilby a pánské cyklistické přilby se v podstatě, pokud jde o konstrukci, nijak neliší.

Jde spíše o barevnost nebo vzorování. Přesto dámské přilby jsou někdy trošku jinak konstrukčně uzpůsobené. Například zajímavým konstrukčním řešením u přileb je hairport. Tyto ženské helmy umožňují protáhnout svázaný culík v případě, když má žena dlouhé vlasy.

Dále se přilby dají rozdělit podle preferovaného jízdního stylů. Přesněji se jedná o tyto typy helem: silniční, městské, MTB, BMX, Freeride/Downhill

Silniční typ je helma, kde je kladen důraz na co nejlehčí hmotnost a dobré větrání, samozřejmě hned po bezpečnosti. Díky takové silniční helmě vás nic nebude omezovat v tom, soustředit se pouze na výkon.

silniční přilby

Mrknout na nejlepší sportovní-mětské přilby

Městské přilby jsou určené primárně do města, do silničního provozu. Vyznačují se malým množstvím větracích otvorů. Oproti těm silničním mají přilby na horské kolo robustnější konstrukci a tvar, který více chrání týl hlavy.

Najdeme u nich také štítek nebo kšilt, který vás ochrání nejen před sluníčkem, ale také před větvemi, odletujícími kamínky nebo jinými nebezpečnými předměty, na které můžete v přírodním terénu natrefit.

sportovní-mětské přilby

Vybrat si silniční přilbu podle ceny či recenzí

MTB přilby jsou robustnější než silniční přilby, jejich tvar je uzpůsoben tak, aby více chránil zátylek hlavy. Tyto přilby mají štítek proti slunci. Také u MTB helem se výrobci snaží o co nejlepší odvětrání a také ideální poměr mezi hmotností a odolností.

BMX přilby. Zde je důraz kladen na co největší odolnost, mají minimum větracích otvorů. Tyto kompaktní helmy mají typický kulatý tvar a méně odvětrávacích otvorů. Také se jim obecně říká kokosky.

BMX-freestyle helmy

Vybrat si nejlepší přilbu pro MTB, BMX či freestyle

Díky tomu, že poskytují zvýšenou ochranu týlu a oblasti za ušima při pádech, jsou ideální pro agresivní styl jízdy a triky ve skate parku na BMX kole. Poslední dobou tyto přilby získávají oblibu také pro městskou cyklistiku.

U Freeride a Downhillu se jedná o integrální přilby s důrazem na pevnost a ochranu celé hlavy. Tyto integrální helmy, které se nejvíce podobají těm na motocykl, jsou určené do extrémních podmínek a poskytují maximální ochranu v náročném terénu.

Chrání hlavu jezdce ze všech stran, a to i včetně brady, čelisti a týlu. Oproti ostatním kategoriím jsou tyto helmy méně odvětrávané a také mnohem těžší a jsou použitelné prakticky jen pro adrenalinovou cyklistiku.

Freeride a Downhill helmy

Vybrat si nejlepší přilbu pro Freeride nebo Downhill

Jak vybrat přilbu na kolo

Kvalitní a správně upevněná helma přitom může v případě ohrožení života ochránit od různých typů zranění, například fraktury lebky, krvácení a zhmoždění mozku. Proto nezapomínejte, že cokoliv přes den děláte, tak řídí vaše hlava, respektive mozek.

Zde máte veškeré znalosti, vzpomínky i vaši osobnost. Proto by byla škoda o to přijít. Poradíme vám, jak vybrat cyklistickou přilbu a uchovat si vzpomínky na nejkrásnější chvíle vašeho života. Jsou situace, kdy si můžete dovolit šetřit nebo potlačit rozum před srdcovkou.

V případě vašeho bezpečí a ochrany hlavy však doporučujeme pečlivý výběr přilby na kolo. Při výběru je nejdůležitější faktor velikost přilby. Velikost přilby je ve většině případů uváděna jako obvod hlavy v centimetrech, případně označením velikosti jako u oblečení (XS,S,M atd.).

Pro správné určení velikosti přilby, můžete použít orientační tabulku

velikost cyklistických přileb

Obvod hlavy se měří těsně nad obočím v místě, kde je obvod hlavy největší. Nejideálnější variantou je, změřit obvod několikrát a následně vypočítat průměr naměřených hodnot. Je třeba myslet na to, že tvar lebky není pro všechny stejný a nelze tedy zaručit, že Vám helma přesně padne.

Pro stoprocentní jistotu je nutné přilbu vyzkoušet. Laicky řečeno, přilba musí prostě držet na hlavě jako přibitá. Otestovat ji můžete tak, že při zatřesení hlavou, předklonění i zaklonění musí držet i nezapnutá. Přilba se nesmí posunovat směrem do čela ani do týlu, a to při jakémkoliv pohybu.

Skrze skořepinu jsou upevněny dva pásky, které jsou vedeny na boční části hlavy kolem uší, kde tvoří písmeno „Y“. Tyto pásky jsou spojeny pod bradou sponou, která musí umožnit pohodlné nastavení a zároveň musí být lehce rozepínatelná jednou rukou. Stejně tak regulace velikosti obvodu hlavy musí umožnit jednoduché povolení či utažení jednou rukou.

Upínací mechanismus musí být správně dotažený, kdy mezi řemínky a bradu je možné zastrčit maximálně dva prsty. Řemínky musí být při jízdě na kole vždy zapnuté! Pokud nemáte jinou možnost, než zakoupit helmu přes internet, nezapomeňte že máte právo zboží vrátit do 14 dnů.

Vlastnosti helem

Další faktory, které jsou ihned po správné velikosti neméně důležité pro klíčový výběr správné helmy přesně pro vás.

Hmotnost: Čím je přilba lehčí, tím je to pro cyklistu pohodlnější. Jak se mezi profesionály říká, na kole se počítá každý gram.

Odvětrávání: I když máme hlavu pěkně pokrytou, tak nesmí docházet k tomu, aby se zapařovala. Logicky asi každého napadne, že čím víc větracích otvorů, tím líp, jenže tak to úplně není. Jde hlavně o to, jak je vyřešeno proudění vzduchu do přilby a ven.

Většina helem je vybavena podélnými kanály až nakonec helmy. Přes ty proudí vzduch, kdy se na konci dostává ven. Kontaktní plochy, o které se opírá hlava, jsou nad vzduchovými kanály vyvýšeny, takže zbývá dostatek prostoru pro volné proudění vzduchu a odvod tepla. Hlava je tak skvěle větrána.

Bezpečnostní prvky: Stále častěji se helmy na kolo vybavují různými led světly a blikačkami, reflexními potisky či barvami. Měly by být na každé přilbě a obzvlášť na přilbě určené pro jízdu na silnici, protože v současném hustém provozu, je jakékoliv zviditelnění velká nutnost.

Tip na chytrou přilbu od značky Livall:

https://www.elektrokola-vyprodej.cz/chytra-prilba-na-kolo-livall-bh51m/

Design: Je jasné, že prvé budete vybírat přilbu podle vzhledu, což je přirozené. Nezapomínejte ale na to, že přilba musí dokonale sedět na hlavě a až potom řešte její barevné verze a další výše popsané faktory.

Přilba pro děti

Dětem nekupujte větší s domněním, že ji budou moct déle nosit. Stejně jako u dospělého, i u dětí je nejdůležitější, aby helma dobře seděla, byla dostatečně lehká a nezatěžovala tak krční páteř. Dětem se musí přilba líbit, jinak ji nebudou chtít nosit.

Proto je nechte ať si vyberou barevný motiv, a vy se postarejte o zbytek. Čím více se našim dětem a teenagerům bude líbit, tím máme větší jistotu, že si ji nasadí pokaždé, když usednou na kolo či koloběžku, inline brusle nebo skateboard.

Jakmile budete mít helmu, která perfektně sedí vám nebo vašemu dítku, můžete se zaměřit na již méně důležité faktory. ( hmotnost, odvětrávání, bezpečnostní-reflexní prvky, design )

Jak pečovat o přilbu na kolo

Při čištění přilby je důležité se vyvarovat chemickým čisticím prostředkům, které by mohli narušit její strukturu, především ve vnitřním prostoru. Na vnitřní plochy je ideální použít vlhký hadřík a takto krásně odstraníte všechny nanesené nečistoty. Na venkovní plochy lze použít jedlou sodu a tu smíchat s malým množstvím vody.

Jak dlouho mít přilbu na kolo

Každá přilba, která prodělala jakýkoliv náraz, musí být vyřazena z používání a to i když nejeví zřetelné známky poškození. Na přilbě může dojít k mikroskopickým trhlinkám, které nejsou pouhým okem viditelné a tak přilba ztrácí svoji účinnost v případě dalšího nárazu.

Stejně jako všechny materiály se časem opotřebují, není výjimkou i přilba. Pro možnou ztrátu svých původních vlastností, by se měla tedy obměnit jednou za 3-5 let při pravidelném nošení a jednou za 8 let při občasném nošení.

Napsat komentář

Send this to a friend