Tubolito-nejlehčí duše na kolo nebo e-kolo

Jestli patříte mezi notorické vážiče, pak si určitě neustále dokola pokládáte otázku, jak by se dala snížit váha vašeho kola. Vyměnit tento komponent nebo raději koupit nové lehčí kolo? To je otázka? Koupit si nové kolo klidně můžete, pokud vám to umožní vaše finanční stránka.

Nebo si můžete koupit i ten lehčí komponent, ale stejně existuje řešení, kde váhu kola snížíte klidně i 250 gramů, což není vůbec špatné. A teď byste měli určitě zbystřit.

O Eurobiku každý cyklista nepochybně nejméně jednou slyšel. Každoročně zde představí výrobci z celého světa svá nová kola pro nadcházející rok. V druhém největším zastoupením nemůžou chybět komponenty a doplňky pro kola i elektrokola.

A právě zde měla minulý rok premiéru rakouská značka Tubolito. Ta zde představila své oranžové duše, které byli spíše k pobavení všech přihlížejících. Tuto značku založili před dvěma roky dva inženýři, konktrétně Christian Lembacher a Akos Kertesz, mimo jiné dva nadšenci do cyklistiky.

Ještě dříve pracovali jako vývojáři reproduktorů, speciálně na vývoji membrán, které musí být extrémně lehké a odolné. Jelikož měl tento materiál vyvinutý pro membrány tolik unikátních vlastností a oba pánové byly z něho natolik očarováni, zrodil se revoluční nápad využit jej pro jízdní kola, kde má nyní nahradit staré těžké duše z gumy.

Tato patentová technologie, kde se používají termoplastický elastomery namísto butylového kaučuku, umožnila vyrobit extrémně lehké duše, které ale svými super vlastnostmi nezůstávají jenom u váhy.

Klíčové vlastnosti duší Tubolito

Jsou lehčí díky použití patentovaná technologie. Dokonce jsou lehčí než bezdušové, protože těsnicí hmota, která se používá u bezdušových plášťů má mnohem větší váhu Tubolito o 5 až 25 % gramů lehčí.

Jsou dvakrát odolnější proti propíchnutí v testu jehlou pod tlakem. Mohou být jednoduše zalepeny náplastmi Tubolito. Při testech byla duše roztažena na přibližně čtyřnásobek své velikosti a odolala dvakrát větší síle, než je tomu u klasické duše.

Lepší požitek z jízdy, ať už jedete v lese, nebo na silnici, ať šlapete svépomoci, nebo s pomocí elektromotoru.

Drží vzduch stejně jako klasické duše.

Najít nejlepší cenu duší Tubolito v e-shopech

Mohou být použity v pláštích, ve kterých je tmel, např. při opravě proraženého bezdušového pláště.

S-TUBO má oproti klasickému TUBO-MTB vyšroubovatelný ventilek a tenčí stěnu pro lepší skladnost jako náhradní duše. Jednoduše se tak vejde do každé kapsy.

Tubolito lze použít s prodlužovacími ventilky.

Tubolito Road lze na silnici použít s ráfkovými i kotoučovými brzdami. Tubolito Road prošlo testem DIN4210 (15 minut brždění s 10 x 10 sec přerušením) na hliníkových i karbonových ráfcích.

V testu, kde se nepřetržitě brzdí, dokud nedojde k defektu, neztratilo Tubolito explozivně tlak jako klasická duše, ale došlo k pomalému defektu.

Valivý odpor Tubolita MTB je o 4.6 W nižší při rychlosti 28.8 km/h než u klasické duše.

Valivý odpor Tubolita Road je o 2.3 W nižší při rychlosti 28.8 km/h než u klasické duše.

Maximální a minimální tlak se řídí podle limitu použitého pláště.

Tubolito může být dočasně nafoukáno CO2, ale doporučuje se jej po dojetí neprodleně vypustit a nafouknout klasickým vzduchem.


Rozměry a typy duší Tubolito

nejlehčí duše na kolo tubolito váha


Značka Tubolito má ve svém portfoliu 9 typů duší. Základním stavebním kamenem ze sortimentu Tubolito je duše s označením Tube MTB, která je náhradou klasické cyklistické duše. Duše je dodávána ve třech nejčastějších rozměrech, 26, 27.5, a 29 palců, a její hmotnost se pohybuje ve váhách 78,82,85 gramů.

 

Pokud jezdíte na pláštích plusového rozměru, které dnes najdeme na drtivé většině moderních elektrokol, tak zde najdete typ Tubo MTB Plus. Tato duše je optimalizována pro pláště o šíři až tři palce včetně. To vše při zachování nízké hmotnosti a maximální ochrany. Na výběr zůstává ze dvou variant o rozměru 29 a 27.5+ a váze 110, 105 gramů čisté váhy.

Nejpropracovanější variantou je duše nesoucí označení S-Tubo MTB. Tato duše je ještě o poznání lehčí, více kompaktní, a proto je ideální jako náhradní duše snadno sbalitelná do každé podsedlové brašny či kapsičky dresu.

Mrknout na recenze duší Tubolito od uživatelů

S vyšroubovaným ventilkem jsou rozměry sbalené duše pouhopouhých 3.5 x 3.0 centimetry. Odolnost proti defektu a procvaknutí je díky tenčí stěně stejná jako u klasické duše, hmotnost ovšem klesla až na neuvěřitelných 42-45 gramů podle typu. V nabídce nalezneme tři varianty této duše o rozměru 29 nebo 27.5“ a klasika 26 palců.

Pro silniční cyklisty je připravena varianta Tubo Road, která je vhodná pro pláště o šíři mezi 18 a 28 milimetry. Tato duše je použitelná pro diskové i ráfkové brzdy a její hmotnost činí takřka zanedbatelných 38 gramů.

Posledním produktem značky Tubolito je sada Tubo Flix Kit vyvinutá speciálně pro opravu duší. Obsahuje pět kusů opravných náplastí, stejný počet odmašťovacích tampónů.

 

Napsat komentář

Send this to a friend