Tubolito Psenc, odolné duše proti propíchnutí, které změří i tlak

Pokud máte na vašem kole pocit, že neustále jezdíte proti větru, je velmi pravděpodobné, že jezdíte jednoduše s nedostatečným tlakem v pneumatikách. Jakmile budou vaše pneumatiky správně nahuštěné, okamžitě pocítíte markantní rozdíl.

Před nahuštěním byste se však vždy měli řídit údaji na boku pneumatiky, které byste z bezpečnostních důvodů nikdy neměli překročit. V krátkosti platí, že vyšší tlak znamená (alespoň na hladkých povrchu, jako je například asfalt) nižší valivý odpor a lepší ochranu proti proražení.

Obecně valivý odpor odpovídá energii, ztracené při odvalování plášťů. V podstatě vzniká ztrátou energie neustálou deformací materiálu v plášti. Naopak menší tlak v pneumatikách však nabízí větší pohodlí, protože může absorbovat větší nárazy, avšak je zde větší valivý odpor.

Menší tlak vám dává větší přilnavost, protože měkčí pneumatiky lépe přilnou k povrchu. Daším pravidlem je, že čím širší je vaše pneumatika, tím menší tlak potřebujete. Úzké pláště závodních kol potřebují pro jízdu po silnici velmi vysoký tlak bez defektů, zatímco mnohem širší a robustnější pláště u mnoha horských kol vyžadují mnohem menší tlak.

Samozřejmě by se každý plášť na kolo měl odvalovat co nejlehčeji. To je ale dáno konstrukcí, šířkou, váhou i vzorkem pláště. Na rozdíl od auta má cyklista k dispozici jen svou (velmi omezenou) sílu, kterou chce využít co možná nejúčinněji.

Tlak je tedy důležité pravidelně kontrolovat za pomoci pumpy s manometrem či měřiče tlaku. Pokud často jezdíte v různých podmínkách, tak je tlak podle potřeb upravovat.


Tubolito Psenc

Aby bylo měření co nejrychlejší a nejjednodušší, vyvinula rakouská značka Tubolito novou technologii Psenc. Tato žhavá novinka je aktuálně integrovaná do jejich duší Tubo-MTB 27,5” a Tubo-MTB 29”. O těchto super lehkých duších si můžete přečíst zde na webu.

Pořád se jedná o ty stejné duše, jenom do nich výrobce přidal malý čip, který dokáže přesně odeslat do aplikace Tubolito daný tlak. NFC čip je umístěn uvnitř duše v blízkosti ventilku, tudíž je dobře chráněn před poškozením.

Super je, že nepotřebuje žádnou baterii. Jeho váha je pouze 7 gramů. Celková váha jedné duše je podle typu od 86 do 93 gramů. Takže i s tímto NFC čipem je stále výrazně lehčí než standardní gumová duše. 

Měření tlaku v pneumatikách je velmi prosté. Prvé je potřeba podle vašeho operačního systému nainstalovat aplikaci Tubolito. Momentálně je pouze verze pro iOS. Verze pro Android bude k dispozici v létě 2021.

K určení tlaku v pneumatikách je třeba přiblížit smartphone a spuštěnou aplikaci k čipu do cca 3 cm. Čip bezdrátově odešle naměřené hodnoty do aplikace Tubolito, když je smartphone přidržen proti pneumatice.

Tlak je změřen jak v barech i PSI. Aplikace má podle všeho ještě pár much, ale ty se časem určitě odstraní. Závěrem je třeba zmínit pozitivní cenu těchto duší. Například konkurenční produkt Quarq Tyrewiz stojí samostatně 5500 Kč bez duší.

Najít nejlepší cenu duší Tubolito Psenc

Send this to a friend