Zámek na kolo Abus Bordo Super volba, jak předejít krádeži elektro(kola)

Počet krádeží kol i elektrokol každoročně roste, stejné jako hodnota celkových škod. Češi jsou totiž národem cyklistů a do vybavení investují nemalé částky. Tisíce odcizených kol a škody přesahující 100 milionů korun,

To jsou policejní statistiky týkající se krádeží jízdních kol a elektrokol v roce 2019. Bohužel policejní statistiky evidují pouze řádně nahlášené případy. Ve skutečnosti je v České republice ukradeno kol i elektrokol mnohem více.

Většina majitelů odcizení kola totiž vůbec nenahlásí. Pokud by každý majitel odcizení kola nahlásil, tak by jistě tato suma překročila 120 milionů korun. Ze statistik však jasně vyplývá, že se zloději čím dál více zaměřuji právě na elektrokola.

To je naprosto logické, jelikož zde zloději mají větší zisky, než u obyčejných kol. Proto pokud jste investovali nemalé peníze, je naprostým základem pořídit si kvalitní zámek. Je pravda, že si zloději umějí poradit s mnoha zámky, pravdou však zůstává fakt, že není zámek jako zámek.

Krádež je totiž zpravidla otázkou několika sekund, a pokud zloděj usoudí, že tento zámek nedokáže rychle otevřít, určitě ho to odradí od krádeže. Místo toho si vybere právě kolo, kde je zámek za pár korun.

I když je na trhu spousty výrobců, jde s ledovým klidem napsat, že jednička na trhu v zabezpečení je německá značka Abus.

Značka ABUS byla založená v roce 1924 patří mezi světovou špičku mezi výrobci zámků a kotev, ale také v zabezpečení objektů a domácností. Vyvíjí a vyrábí produkty známé nekompromisní kvalitou a šíří nabídky, pokrývající všechny druhy zámků pro (elektro)kola i motorky.

Zámky ABUS jsou vybaveny stupni zabezpečení, které vám pomohou při výběru toho správného zámku i podle vaši náročnosti na zabezpečení. Nicméně zámku na kola má má Abus v nabídce nespočet. Je proto důležité dávat si pozor na správné značení. 

hodnocení a recenze zámků Abus

Další zámky od značky Abus najdete zde


Standardní zabezpečení

Zámky s bezpečnostním stupněm mezi 1-4 poskytují základní ochranu proti krádeži a nejlépe se hodí pro oblasti s nízkým rizikem. Tyto zámky jsou často určeny pro použití na dětská kola, jako možnost dodatečného blokování

Například na uzamčení přilby na kolo. Nebo jako zámek pro zabezpečení elektroniky. Skvěle se hodí jako ochrana před tzv. náhodnými zloději. Do této kategorie patří také speciální zámky, například zámky na lyže nebo pro zabezpečení přileb.

Extra zabezpečení

Zámky s úrovní zabezpečení mezi 5–9 poskytují další úroveň bezpečí a jsou nejvhodnější pro oblasti se středním až nízkým rizikem krádeže a pro použití na zabezpečení jízdních kol, elektrokol, skútrů a motorek.

Tyto zámky jsou také doporučeny pro dodatečnou možnost blokování v oblastech se zvýšeným rizikem krádeže (velká města, veřejná prostranství). Do této kategorie patří především zámky pro zabezpečení jízdních kol a zámky na motorky z řady Steel-O-Flex a některé lanové zámky. 

Maximální zabezpečení

Maximální stupeň zabezpečení u motocyklů je rozšířen až do stupně 10-20. Tyto moto zámky jsou vhodné jako maximální ochrana ve volném prostranství nebo v místech se zvýšeným rizikem krádeže (městské zástavby atp.)

S tímto stupněm ochrany se nejčastěji objevují zámky na kotoučovou brzdu a některé řetězové zámky na motorku.

Přečíst článek, jak zabezpečit vaše kolo přes GPS lokátor Trackito


Abus Bordo

Jedná o rychlo skládací zámek s pevnostními pláty o síle 5,5 mm. Ty jsou vyrobeny ze speciální tvrzené oceli. Pláty odolají i pákovým kleštím. Prodává se v délkách od 90 až 120 cm. Bordo existuje v mnoha verzích. Za vaše povšimnutí však stojí až verze s označením 6000 a 6500, které má zabezpečení 10 a 15. 

Navíc verze s označením písmene A mají v sobě i zabudovaný ALARM. Jde o vůbec první skládací zámek na kolo s akustickou ochranou. Celý systém je řešený inteligentním způsobem a zapíná se jen tehdy, kdy je skutečně potřeba.

Alarm se přepíná buď do transportního módu, nebo pohotovostního při uzamykání kola.

Mrknout na hodnocení i ceny zámků Abus Bordo


Při náhodných pokusech na sebe pouze upozorní. Naplno se spustí při opakovaných pokusech o překonání 3D inteligentního čidla, které zaznamenává změnu polohy zámku ve všech osách. Dokáže vyvolat hlasitost až 100 dB.

Alarm je poháněn bateriemi typu CR2, které lze vyměnit bez nutnosti použít další nářadí. Vybíjení baterií signalizuje pípnutí během aktivace alarmu, v takový moment je třeba je vyměnit, aby byla garantována plnohodnotná funkce zámku.

K modelům Bordo lze dokoupit i držák na rám, který namontujete místo lahve. Vybírat také můžete z několika barev, a tak si dle potřeby sladit barvu rámu se zámkem.


Doporučené typy:

6000/90 SH BORDO – zabezpečení 10

6000/120 SH BORDO Big – zabezpečení 10

TwinSet SH BORDO – zabezpečení 10 

6000A/120 black SH BORDO Alarm BIG – zabezpečení 10

6500A/110 BK SH Bordo Smart X – zabezpečení 15

6500/110 black SH BORDO GRANIT Xplus 15


Držáky na rám:

SH 6500/85

SH 6000/6100

Send this to a friend